Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Nedir?

Uzun kuyruklu anahtar kelime, arama motoru optimizasyonu konusunda karşımıza çıkan bir kavramdır. İngilizce karşılığı Long Tail Keyword olan bu terim özellikle detaylı çalışma gerektiren SEO operasyonlarında adından sıklıkla bahsettirmektedir. Birden fazla kelime ile yapılan arama sorgularını ifade eder.

İnternet kullanıcıları günümüzde çok daha uzun kelimelerle arama yapabilmektedirler. Bu nedenle sonuca odaklı ve dönüşüm artırmaya yönelik sorgulardan trafik elde edebilmek için bu başlık altında çalışmalar yürütülür. Rekabetin çok yüksek olduğu bir veya iki kelimeli sorgular ile birlikte bu tarz anahtar kelimeler üzerine çalışma yapıyor olmak SEO çalışmalarının semantik ve doğal olmasını sağlar.

“LCD televizyon” aramasındaki rekabeti düşündüğümüzde satın alma ve karar verme aksiyonu yüksek olabilecek “uydu alıcılı smart televizyon” aramasını yapan kullanıcılara hitap ediyor olmak uzun kuyruklu anahtar kelime çalışmasına bir örnektir.

E-ticaret gibi yüksek çekişmenin olduğu sektörler dışında araştırma yapan kişilerin karşısına çıkacak türden bir siteniz varsa içerikleriniz ile alakalı geniş kapsamları (kullanıcıların Google’a yazabileceğini düşündüğümüz konuyla alakalı arama terimleri) da yazınız içerisinde bulundurmanızda fayda var. Gün geçtikçe sentimental ve semantik algoritmalar üreterek insanların kullandığı sistemleri daha da insanlaştırma çabasında olan arama motorları bir tanım yaparken o konuyla alakalı geçebilecek alternatif kelimelerin neler olduğunu biliyorlar.

Arama motorları “yeni nesil akıllı cep telefonları” başlıklı bir yazı içerisinde “ekran, kamera, şarj, işletim sistemi, telefon markaları” gibi kelimelerin geçmesi gerektiğinin farkındalar. Bunlarla birlikte kullanıcıların sıklıkla aradığı ama arama sonuçlarında konuyla alakalı net sonuçların bulunmadığı başlıkları seçerek içerikler oluşturursanız hem güncel trafik elde edersiniz hem de makine öğrenimine katkı sağlarsınız.

İlgili Konular: #SEO

Görüşlerini aşağıdaki form ile paylaşabilirsin;

Sizin İçin Öneriliyor
Adli bilişim, dijital dünya kapsamında elde edilen tüm verilerin incelemesini…