Kullanıcı Deneyimi (UX) Nedir?

Kullanıcı deneyimi, çeşitlilik ve süreç bulunduran varlıklar üzerinde etkileşim gösteren kişilerin karşılaştığı tüm durumlara verilen isimdir. İngilizce karşılığı ile user experience olarak adlandırılan bu başlık SEO açısından web sitelerimizde fazlasıyla önem taşımaktadır. Adı üstünde test edilmiş ve farklı kişiler tarafından tecrübe edinilmiş senaryoların değerlendirilmesiyle ele alınabilen kullanıcı deneyimi interaktif olarak aksiyon ve dönüşüm hedefi olan her platformda ön planda tutulması gereken bir maddedir.

Bir e-Ticaret projenizin olduğunu düşünelim. Tasarım ve yazılım aşamaları tamam, ürünler yüklendi ve satışa hazır olduğunuzdan eminsiniz. Reklamlar veriyor ve birçok pazarlama becerisini kullanıyorsunuz fakat hiçbir şekilde satış gerçekleşmiyor. Çünkü kullanıcıların birçoğu mobilden geliyor ve ürünleri sepete ekledikten sonra ödeme ekranına geçecekleri buton masaüstü haricindeki platformlarda farklı nedenlerden ötürü gizlenmiş durumda. İşte bu tarz krizlerin önüne geçmek ve işleri kolaylaştırmak UX (bununla birlikte UI yani kullanıcı deneyimi tasarımı) geliştiricilerinin işi.

Kullanıcı deneyimi çatısında bir uygulama geliştirmek istiyorsanız tüm işlerin süreçlerini netleştirmeli ve takip etmelisiniz. Süreçler zaman içerisinde geliştirilebilir bir şekilde tasarlanmalı ve tekrar ediyor olmalıdır ki dijital araçlarla bunları deneyimleyebilmelisiniz. Örnekteki web sitenin sahibinin yaptığı yanlış; işlerin test edilmeden ve deneyim kaygısı güdülmeden tasarlanması buna ek olarak yayın alınmasıdır.

İlkel olarak bir süreci örnek vermesi amacıyla sıralayalım;

  1. Kullanıcı web siteye filtrelenmiş bir kaynak üzerinden ulaşır.
  2. Ürünleri gezer, karşılaştırır ve zaman içerisinde sepetine ekler.
  3. Ödeme adımına geçen kullanıcılar bilgilerini doldurur ve ödeme tercihi yapar.
  4. Seçim yapmış kullanıcı ödeme ile alakalı reaksiyonunu gerçekleştirir ve döngü tamamlanır.

Bu süreç çok ama çok genel bir şekilde ele alınmıştır. Her madde altında belkide onlarca soru ile kaynaklar ciddi olarak değerlendirme istemektedir. Kullanıcının mobil gezinim sağlaması, sosyal medya üzerinden yeniden pazarlama ile gelmesi, farklı bir ülkenin banka kartıyla ödeme yapmak istemesi gibi durumlar uçsuz bucaksız olan deneyim çatısının ne kadar idealist bir yapıda olduğunun göstergesi. Ne kadar detaycı ve bir o kadar kullanıcı dostu olursanız hem işleriniz hızlanır hem de sağlıklı sonuçlar elde edersiniz.

Süreç içerisindeki tüm envanterler deneyimi etkiler. Sayfanın açılma hızı, arayüz tasarımı, kullanılan metinler ve daha birçoğu. Bu noktada sürekli olarak teknolojiyi takip etmek ve araçları aktif bir şekilde kullanmak gerekiyor. Bunların doğrultusunda web sitenizi daha sağlıklı ve kullanıcı dostu bir hale getirebilirsiniz.

İlgili Konular: #SEO

Görüşlerini aşağıdaki form ile paylaşabilirsin;

Sizin İçin Öneriliyor
Herkese merhaba. Blog yazmayalı uzun bir süre oldu. Bu süre…