Metin YILMAZ Kimdir?

T.C. Cumhurbaşkanlığı’nda Dijital Medya Yöneticisi

 

Yazılım geliştirici, SEO analisti ve siber güvenlik uzmanı. (twitter.com/metinlicom)

 

Ankara doğumlu Metin YILMAZ, devlet kurumlarına ve özel şirketlere dijital pazarlama ve siber güvenlik danışmanlığı sağlamaktadır. Metinli.com üzerinden de arama motoru optimizasyonu ve bilgi güvenliğine dair makaleler, raporlar ve analizler paylaşmaktadır.

Soğuk bir kış günü, 1 milyon TL’lik banknotların tedavüle çıkarıldığı ve Milli takımımızın İsveç ile berabere kalarak ilk Avrupa şampiyonası finallerine katılma hakkı kazandığı yıl başkent Ankara’da dünyaya geldim.

İnternet ve yazılım ile merhabam 2003 yılına denk geliyor. Minimum 2 megabayt RAM gereksinimi bulunan Turbo C++ ile ilk kodumu çalıştırdım. İlkokula başladığım sene satranç sporuyla tanışmam beni daha çok düşünmeye ve daha hızlı algoritma geliştirmeye teşvik etti.

Yaptığım yazılımları daha çok kişiye duyurabilmek için ilk domainim olan Lokuf.com’u 2005 yılında kaydettim. PHP ve MySQL ile ilk içerik yönetim sistemimi bu yıl yazdım. Kayıt yapan yabancı firmanın batması nedeniyle domaini yaklaşık 7 ay boyunca ne transfer edebildim ne de kullanabildim. Alan adım düştükten sonra 1 sene kilitli kaldı. 2 sene mağdur edilsem de ilk yazımda bu derdimi dile getirerek başladığım bir blog yazarlığı macerasına girdim. İlk WordPress kurulumumu bu şekilde gerçekleştirdim.

Hayatım boyunca en çok bu zaman aralığında kitap okudum. Dijital istihbarat, siber güvenlik ve sızma testi (penetrasyon testi) üzerine teknikler ve araçlar geliştirmeye başladım. Aynı süreçte Microsoft Certified Solutions Expert (MCSE) ve Microsoft Certified Solutions Developer (MCSD) sertifika programlarına katıldım. Yerli ve milli projeler geliştirmeye başladığım an sertifikaları iade ettim. PLC ve PIC programlama öğrenimi devamında gömülü sistemler ile tanıştım. Arduino ile LED yakıp söndürdüğüm tarihler aynı zamana denk gelmektedir.

Liseden 2014 senesinde mezun oldum. Sene sonunda bir medya şirketinde yazılım geliştirici ünvanıyla işe başladım. Yeri geldi After Effects’te saatlerce animasyon hazırlayıp, Logic Pro ve Pro Tools ile seslendirmeler yaptım. Nihai olarak SEO ve siber güvenlik noktalarına yoğunlaşarak birçok devlet kurumu ve özel şirket ile çalışma fırsatı buldum. Şu anda SEO analisti ve siber güvenlik uzmanı olarak danışmanlıklar vermekteyim. Aktif olarak büyük markalar ve kurumlar için Google AdWords reklamları yönetmekte, hedef kitle analizleri gerçekleştirerek reklam kampanyaları oluşturmaktayım.

2010 – 2014 yıllarında yoğun olarak Lokuf.com’da Türkçe ve İngilizce olarak SEO, bilgi güvenliği ve sektöre dair makaleler yazdım. Açık kaldığı süreçte toplam 95.812.502 sayfa görüntülenmesi, 1.648 yazı, 13.752 yorum ve 700’den fazla soru cevap diyaloğu oluştu. İş yoğunluğu ve sözde fırsat ayıramama gibi sebeplerden ötürü 2016’ya kadar tek bir yazı dahi oluşturamadım. Araya giren soğukluk beni yazmaktan uzaklaştırmıştı. Yeni bir başlangıç yapabilmek amacıyla, yeni bir isme karar verdim ve eski blogumu kapattım. Artık çevrimiçi yayın hayatıma buradan devam edeceğim.

Güzelim sektörümün unvanları: SEO Analisti, SEO Uzmanı, Siber Güvenlik Uzmanı ve Bilgi Güvenliği Uzmanı

Teknik Tercihlerim

Web Uygulama ve Web Servis Geliştirme

 

Yazılım Dili: PHP, Perl, Node.js, Ruby on Rails, Python

Framework: Laravel, CodeIgniter, Zend ve CakePHP

Arayüz Programları: Adobe Photoshop, Illustrator, Sketch

Etiketleme ve İstemci Tarafı: HTML5, CSS3, JavaScript, AJAX, Schema ve Open Graph

Veritabanı: MySQL, MariaDB, Oracle, MongoDB, SQLite

Veritabanı Yönetimi: phpMyAdmin, HeidiSQL, Workbench, Navicat

Nesne Erişimi ve Metin Tipi: JSON, XML, SOAP, WSDL

Sunucu Yazılımı: Nginx, LiteSpeed, Apache

Kod Yönetim Sistemi: Git, Subversion

Sunucu ve geliştirme argümanları olarak olabildiğince açık kaynak kodlu ve özgür olan sistemleri tercih ediyorum. Meraklı olan her yazılımcı gibi birçok dil ile uzun yıllardır haşır neşirim. Fakat mutlak zorunluluğu bulunmayan projelerde .NET, SQL Server, IIS, Windows Server gibi Microsoft menşeli ürünler tercih etmekten kaçınıyorum.

Mobil Uygulama Geliştirme

 

İşletim Sistemleri: Android, iOS

Yazılım ve Etiketleme Dili: Java, Objective-C, PHP, Python, HTML5, CSS3, JavaScript

Arayüz Programları: Proto.io, Sketch, Adobe Photoshop ve Illustrator

Uygulama Geliştirme Ortamları: Android Studio, Xcode, Xamarin, Unity, PhoneGap

Veritabanı: SQLite, NoSQL, Remote (MySQL, MariaDB, Oracle, MongoDB)

Push Notification: Firebase Cloud Messaging, Native (Android ve iOS)

Nesne Erişimi ve Metin Tipi: JSON, XML, SOAP, WSDL

Dijital Medya Pazarlama

 

İnternet üzerinde ulaşılması istenen hedef kitleye yönelik gerçekçi reklam kampanyaları kurgulamaktan ve hayata geçirilmesiyle alakalı 360 derece pazarlama operasyonlarında bulunmaktan keyif alıyorum. Geleneksel pazarlamadan daha çok yeni medya ve çevrimiçi pazarlama odaklı çalışıyorum. Başarının ve maliyetlerin ölçülebildiği, insanlara gerçek şekilde dokunulabilen alanlarda içerik üretiyor ve yönetimini sağlıyorum.

Öncelikli olarak hakim olduğum mecralar: Google AdWords, Facebook Business Manager, Twitter Ads

Severek yönettiğim reklam modelleri: Yeniden Pazarlama, YouTube Reklamları (Bumper ve Yayın İçi), Görüntülü Reklam Ağı, Arama Ağı, Mobil, Influencer Marketing

 

Hobilerim ve İlgi Alanlarım

Müzik sanatı; ruhu dinlendiren ve ekip ruhunu öğreten bir yaşam felsefesi. 8 tane enstrümanı icra ediyorum. Şiirler yazıp, şarkılar besteliyorum. Deşarj olmak ve beyni rahatlatmak için yalnız kaldığınız zamanlarda en yakın dostunuz oluyor.

 

Satranç sporu; doğru kararlar almamı ve yazılım noktasında ilerlememi sağlayan en önemli şeylerden biri. Boş zamanların geçirildiği bir savaş simülasyonundan çok, algoritma geliştirip varyasyon hesabı yapmayı öğreten bu oyunu öğrenmenizi ve oynamanızı tavsiye ederim.

 

Drone ve multikopter; lisede başlayan merakım hem video prodüksiyon hem de uzaktan komuta edilen cihazlar kategorilerinde ilgimi çekiyor. Yazılımlarından, çekimlerine kadar tüm detaylarıyla ilgilendiğim bu cihazlar fazlasıyla heyecan verici.

 

Gönüllü projeler; internete harcadığımız vakti daha değerli kılabilmek amacıyla zaman buldukça önemli projelerde yer almaya çalışıyorum.

 

Referanslarım

Öne çıkan referanslar sergilenmiştir ve logolar belirli bir sıralama ile değil, rastgele gelmektedir. Bu sayfa en son 13 Haziran 2018 tarihinde tozlu bir klavye ile güncellendi.

Benimle irtibata geçmek için sizi İletişim sayfasına davet ediyorum.