Güçlü Şifre Oluşturma ve Parola Hatırlatıcı

Güçlü şifreler oluşturarak hesaplarınızın güvenliğini artırabilmek sizin elinizde. Parola hatırlatıcı araç ile şifrelerinizi bir yere kaydetmeden anlık olarak oluşturabilirsiniz. Bu araç zaman ve cihaz fark etmeksizin aynı anahtar kelime için her zaman aynı sonuçları üretir. Bu şekilde karışık şifreleri aklınızda tutmanıza gerek kalmaz ve bunları kopyalamak için kayıt gerektiren güvensiz servislere ihtiyaç duymazsınız.

Araç Nasıl Çalışır?

Güçlü şifre oluşturma aracı girilen anahtar kelimeyi tek yönlü olarak onlarca farklı kripto fonksiyonuna tabi tutar. Tek yönlü olan popüler ve özel uygulamalar sayesinde sadece bir anahtar kelime ile üretilebilen 12 tane şifre oluşturulmuş olur. Sistem hiçbir şekilde anahtar kelimeleri ve sonuçları kayıt altına almaz ve sağlıklı çalışması için buna ihtiyaç duymaz. Oluşturulan şifrelerin ne amaçla hangi platformda kullanıldığı bilinmediği için herhangi bir yere not etmeden kırılması mümkün olmayacak parolalar oluşturabilirsiniz.

Güvenlik Yönünden Artıları Nelerdir?

Şifreler özel hayatınızın gizliliği için kırılması zor ve başkaları tarafından bilinmeyecek türden olmalıdır. Bilgi güvenliği açısından bir şifrenin herhangi bir alana not ediliyor olması farklı zafiyetlere sebebiyet vermektedir. Güçlü şifre oluşturma aracı ile 3 farklı zorluk seviyesinde parolalar üreterek kaba kuvvet saldırılarının (brute force) önüne geçmiş olursunuz. Herhangi bir üyelik sistemi olmadığı için sadece sizin bildiğiniz anahtar kelime ile istediğiniz zorlukta ve sınırsız sayıda şifre oluşturabilirsiniz. Şifre oluşturma aracı parolaların nerelerde kullanıldığının bilgisini ve kişileri kayıt altına almadığı (alamayacağı) için sistemlerinizin güvenliğini üst düzeye çıkarırsınız.

Parola Hatırlatıcı Nasıl Kullanılır?

Sistem girmiş olduğunuz özel anahtar metin ile 12 farklı şifre oluşturur. Bunlar kırılması zor, güçlü ve standart olarak 3 grup altında toplanmıştır. Her grubun altında oluşturulan şifreler için bir tutucu daha mevcuttur. Bu tutucular sayesinde kırılması zor ve karmaşık şifrelerinizi ezberlemek yerine grup numarasını aklınızda tutmanız yeterlidir.

  • A grubu: Kırılması Zor
  • B grubu: Güçlü
  • C grubu: Standart

Örnek Kullanım:

Twitter hesabım için bir şifre oluşturmak istediğimi varsayıyorum.

Adım 1: Araca unutmayacağınız bir anahtar metin yazın. Ben örnek olarak twitterŞifre yazıyorum.

Adım 2: Karşıma bu kelimeye özel olarak oluşturulmuş 12 tane farklı parola geldi. A grubunun 4 numaralı parolasını (728j.83.05)8D=172)8D) kullanmak üzere kopyalıyorum.

Adım 3: Parolayı herhangi bir yere not etmeme gerek yok. Bundan sonra twitterŞifre kelimesi için araç her zaman aynı şifreleri üretecek. Bu sayede sadece anahtar kelimeyi ve kullandığım grubu hatırlayarak kırılması zor şifreleri istediğim an kopyalayabileceğim.

Şifrelerinizi Güvenli Bir Şekilde Paylaşın

Bir sunucu parolasını arkadaşınız ile paylaşmanız gerekiyor. Parola kaydetme servisleri üzerinden bu işlemi yapmak riskli olabilir. Bunun için yapmanız gereken tek şey anahtar kelimenizi ve parola grubunu arkadaşınıza iletmek. Örnek olarak “sshPassword – B3” mesajını göndererek metnin içerisinde parola bulunmadan güvenli bir şekilde şifrenizi paylaşabilirsiniz. Anahtar kelime kısmına sshPassword yazan ve B grubu 3. şifresini görüntüleyen kişi bu sayede şifreye ulaşmış olacak.

Teknikseverler için Aracın Çalışma Mantığı

Aracın içerisinde onlarca farklı tek yönlü kriptolama fonksiyonu bulunmaktadır. 50’den fazla kez harmanlanan anahtar kelime, popüler yöntemlerin (md5, sha1 ve crypt) yanı sıra özel şifreleme algoritmalarının kullanılmasıyla birlikte geri döndürülemez hale gelir. Herhangi bir veritabanı kullanmadan çalışan araç, şifreleri anlık olarak sabit fonksiyonlar ile milisaniyeler içerisinde oluşturur. Üyelik sistemi olmadan ücretsiz bir şekilde herkes tarafından erişilebildiği ve herhangi bir log tutulmadığı için son kullanıcı nezdinde gayet tercih edilebilir bir hizmettir.

İlgili Konular: #Bilgi Güvenliği

Görüşlerini aşağıdaki form ile paylaşabilirsin;