GTIN Bulma ve Barkod Numarası Sorgulama

GTIN bulma ve barkod sorgulama aracı binlerce kaynak üzerinde tarama yaparak aramanız ile eşleşen küresel ticari ürün numaralarını bulur. GTIN numarası ve barkod kodu araması gerçekleştirdiğinizde sistem otomatik olarak ürün üreticisini tespit eder. Ürün adı hatalı yazılmış olsa dahi gtin sorgulama esnasında bu hatalar popüler kullanımlara göre giderilir ve karşınıza üreticinin ürün için belirlemiş olduğu yaygın adı sunulur.

GTIN Nedir?

GTIN, küresel ticari ürün numarasının İngilizce kısaltmasıdır. Global anlamda kullanılan benzersiz bir ürün tanımlayıcı barkoddur. Ülkemizde yaygın olan GTIN türü EAN-13 olmak ile birlikte barkod tipleri, ürün ve ülkeye göre farklılıklar gösterebilmektedir;

  • EAN: Avrupa’da 13 haneli olarak kullanılır.
  • UPC: Amerika’da 12 haneli olarak kullanılır.
  • ISBN: Kitaplar için 13 haneli olarak kullanılır.
  • JAN: Japonya’da 8 ve 13 haneli olarak kullanılır.
  • MPN: Geniş bir karakter aralığına sahiptir.

13 haneden kısa olan gtin kodu kullanımlarında barkodun ön kısmı sıfır ile doldurulur ve karakter sayısı eşitlenir. GTIN ve MPN kodlarının asıl amacı uluslararası alanda ürünlerin erişilebilirliğini ve takip edilebilirliğini sağlamaktır. Depo yönetimi, stok kontrol programları ve e-Ticaret sistemlerinde ürünlere tekil bir numara atanmak istenildiğinde yine bu barkod numaraları kullanılmaktadır. Google’ın alışveriş reklamlarını kullanıyorsanız gönderdiğiniz ürün listelerinde GTIN zorunluğu bulunmaktadır. Ürünlerinizin popüler ve odaklı arama sonuçlarında gösterim sağlamasını istiyorsanız barkod numaralarını listelerinize ekleyebilirsiniz.

GTIN Kodu Nasıl Sorgulanır?

Sorgulamak istediğiniz ürünün tam adını aracın ilk kısmına yazın ve GTIN Sorgula butonuna tıklayın. Binlerce kaynak ve web sitesi üzerinde tarama yapılarak yazmış olduğunuz ürün ile alakalı sonuçlar listelenecektir. Ürün adını eksik ya da yanlış yazmanız durumunda typo hataları otomatik olarak düzeltilmektedir. Bu şekilde ürünlerin barkod numarası sorgulama işlemini gerçekleştirirken doğru yazılışlarını hatırlamak ya da kopyalamak zorunda kalmazsınız. Barkod numarası ve gtin öğrenmek bu kadar kolay.

Barkod Kodu ve GTIN Numarası Sorgulama

Bu araç, aradığınız ürünün barkod numarasını bulmak için global kaynaklardan hızlı bir tarama yapar. Sadece ürün adını yazarak birkaç saniye içerisinde doğru sonuca ulaşabilirsiniz. Aynı işlemi barkod numarasından ürün sorgulamak ve gtin numarasından güncel ürün ismini bulmak için de gerçekleştirebilirsiniz. Ürünler satışa çıktığı anda ülkelerinde yaygın olarak kullanılan türde bir barkoda sahip olurlar. UPC, EAN, MPN, ISBN gibi birçok format bulunsa da kendi geliştirdiğim barkod arama motoru size tek bir formatta (sıfır dolgusuz 13 haneli Global Ticari Ürün Numarası) sonuç gösterir. Aradığınız şey ister bir kitap isterseniz bir meyve suyu olsun tüm ürün numaraları benzersiz ve tekil bir değer ile karşınıza gelir.

Varyantlı Ürünlerin Listelenmesi

Bir ürünün farklı özelliklerdeki varyant halleri farklı barkodlara sahiptir. Bu nedenle bir telefon modeli için GTIN numarası sorgulama işlemi yaptığınızda aynı modelin farklı renk ve kapasitedeki varyantlarının da barkod kodlarına erişirsiniz. Aramayı hızlandırmak için detay belirtmelisiniz. Varyantları görmek istemiyorsanız birebir arama özelliğini kullanabilirsiniz.

Örnek Kullanım:

 

“huawei pro 20” araması yaptığınızda renk ve kapasite belirtmediğiniz için birden fazla sonuç çıkacaktır. Geniş arama özelliği aktiften ürünün popüler yedek parçalarının dahi gtin numaralarına erişirsiniz. (Kılıf, ekran koruyucusu vb.)

 

Bunun önüne geçmek için “huawei p20 pro siyah 128 gb” araması yapabilir ve daha odaklı bir sonuca ulaşabilirsiniz.

 

Varyantları görüntülememeyi ve hata düzeltme özelliğini kullanmamayı tercih ediyorsanız Birebir Arama‘yı işaretleyebilirsiniz. Size zaman kazandırdığı gibi daha az sonuç listeler.

GTIN Numarasından Ürün Adı Öğrenme

Elinizde bulunan GTIN kodu ile ürün adını öğrenebilirsiniz. Bunun için aracın alt tarafındaki sadece sayıların yazılabildiği alana mevcuttaki barkod kodunu girin ve Ürün Adını Öğren butonuna tıklayın. Kısa bir süre içerisinde barkodun eşleştiği ürünün tam adı karşınıza çıkacaktır. Bu şekilde barkod numarası ile ürün sorgulama yapabilirsiniz. Barkod ile ürün arama işlemi gerçekleştirirken elinizdeki kodun geçerli bir tipte olduğunu kontrol etmeyi unutmayın.

Google’ın ürün reklamlarında GTIN’i zorunlu tutmasıyla birlikte e-Ticaret siteleri için barkod kodları daha da bir önem kazandı. İnternet üzerinde üretici kaynaklarından barkod aramak yerine ücretsiz olan bu aracı kullanın ve zamandan tasarruf edin. Araç hiçbir şekilde bir web sitenin hassas bilgilerini ya da herkesin kullanımına açık olmayan özel bir yapının veri tabanını kullanmamaktadır. Sistemlerinize bu aracı entegre etmek ve sınırsız şekilde ürün barkodu sorgulayabilmek için benimle iletişime geçebilirsiniz.

  1. Kemal Hakdoğan 22 Kasım 2018
    • Metin YILMAZ 26 Kasım 2018

Görüşlerini aşağıdaki form ile paylaşabilirsin;

Sizin İçin Öneriliyor
Sızma testi, bilginin bulunduğu her alanda gerçekleştirilmesi gereken bir dijital…