Google Ads Nedir?

Google Ads, popüler arama motoru Google’ın reklamverenler için hazırlamış olduğu dijital pazarlama platformudur. İnternet üzerinde markanız ve ürününüz ile alakalı reklam kampanyaları oluşturup daha çok kişiye ulaşmanız için kullanılan bir araçtır. 2002 yılında Google AdWords olarak hayata geçen servis, 24 Temmuz 2018 tarihinde Google Ads olarak adını, logosunu ve hizmetiyle alakalı önemli özelliklerini yenilemiştir.

Google Ads Logo
İnternet reklamcılığı ile daha fazla kişiye erişmek için Google Ads sektörün önemli bir yerinde bulunmaktadır. Her gün girdiğiniz haber siteleri, video izlediğiniz platformlar ve sıklıkla kullanılan sitelerin büyük bir çoğunluğu Google ile çalışmaktadır. Bunların üzerine bir de Google servisleri dahil olunca (Google arama sayfasında çıkan reklamlar, YouTube video öncesi çıkan 6 saniyelik bumper gösterimler gibi) ürününüz ile alakalı ulaşabileceğiniz kişi sayısı bir hayli artmaktadır. Google internet reklamcılığı pazarının en büyük oyuncusudur.

Kullanıcıların arama motoru üzerinde yaptığı sorgular, bulundukları lokasyonlar, gezinim deneyimleri, demografik bilgileri gibi birçok kritere göre reklamlarınızı oluşturabilir ve bu alana ayırmış olduğunuz bütçe ile yeni müşteriler edinebilirsiniz. Küçük ödemeler yaparak kendi reklamlarınızı yönetebilir ve dönüşümleri izleyebilirsiniz. Büyük bütçeli kampanyalar yönetmek ve daha çok kişiye ulaşmak için kesinlikle bir profesyonel reklam kampanyası yöneticisiyle çalışmanızı öneririm.

Neden Google Ads Kullanmalıyım?

  • Web sitenizi yeni ziyaretçiler ile tanıştırarak daha fazla kişiye ulaşabilir ve internet üzerindeki satışlarınızı artırabilirsiniz. Google Ads reklamlarını telefon numaranız ve adres bilgileriniz ile genişleterek farklı kanallardan da dönüşümler elde edebilirsiniz.
  • Kampanyalarınızı farklı bölgelerdeki kişilere duyurabilir ve istediğiniz ülke, şehir veya ilçe ile kısıtlayabilirsiniz.
  • Kullanıcılara reklam gösterimlerinizi istediğiniz şekilde planlayabilirsiniz. Bu şekilde gerçekten müşteri edinmek istediğiniz an harcama gerçekleştirerek bütçenizi en iyi şekilde kullanırsınız.
  • Google Ads’i daha yakından tanımak ve kayıt olmak tamamen ücretsizdir. Reklamlarınız görüntülenme alıp sitenize ziyaret gerçekleştiğinde, telefonunuz çaldığında kısacası kullanıcılara dokunduğunuz an ödeme yaparsınız. Bu nedenle farklı komisyonlara ve hava paralarına gereksiz bütçeler ayırmamış olursunuz.
  • Kampanyalarınızı yayına almak için herhangi bir ödeme limiti gerekmez. Bu nedenle gelir düzeyi fark etmeden herkes için kullanılabilir esnek bir araçtır.

Öne Çıkan Reklam Birimleri

  • Arama Ağı Reklamları: İnternet kullanıcılarına yaptıkları arama esnasında etkili bir şekilde ulaşabilir, organik sonuçlar ile birlikte yer alan reklam birimleri üzerinden ürün ya da hizmetinize yeni müşteriler edinebilirsiniz. Sadece yeni bir ziyaretçi edindiğinizde ya da telefonunuz çaldığı zaman bakiyeniz azalır.
  • Görüntülü Reklamlar: Google AdSense kullanan ve Google ile işbirliğinde bulunan iki milyondan fazla web sitesi ve bir milyona yakın mobil uygulamada yer alarak kullanıcılara gezinim yaptıkları alanlarda etkili reklam gösterimleri yapabilirsiniz.
  • Video Reklamlar: YouTube başta olmak üzere Google reklamlarını yayınlayan web sitelerde oynatılabilen içerikler sunabilirsiniz. Bu sayede etkileyici görüntü ve seslerin bir araya geldiği kampanyalar ziyaretçiler üzerinde farklı etkiler bırakır.
  • Uygulama Reklamları: Mobil uygulamanızın reklamını yapmak istiyorsanız arama sonuçları ve market içi reklam alanları tam anlamıyla doğru tercih olacaktır. Kullanıcıların yaptığı aramalarda ihtiyaçlarını karşılayacak uygulamanızın reklamı çıktığında oluşacak dönüşümün keyfine varın.

Google internet reklamcılığı yetkililerine farklı kanallar aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Türkiye saati ile hafta içi 09:00 ve 18:00 aralığında 0850 390 2060 numarasıyla Türkçe destek veren Google Ads yetkilileri ile görüşmeniz mümkün. Bunun haricinde hesabınıza giriş yaptıktan sonra yardım bağlantısından ulaşılabilen canlı destek, forum ve mesaj bırakma özelliği ile sorularınızı ve şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

Google AdWords hakkında daha önceden bilgiye sahip olanlar için; Ads sadece AdWords markasının isim değişimini değil Google bünyesinde bulunan birçok hizmetin de bir araya gelişini temsil ediyor. Bu değişiklik ile birlikte DoubleClick Digital Marketing ve Google Analytics 360 markaları birleşerek Google Marketing Platform adını aldı. DoubleClick Ad Exchange ve DoubleClick for Publishers markaları ise Google Ad Manager ismi altında birleşmiş oldu.

İlgili Konular: #Google

Görüşlerini aşağıdaki form ile paylaşabilirsin;

Sizin İçin Öneriliyor
Güçlü şifreler oluşturarak hesaplarınızın güvenliğini artırabilmek sizin elinizde. Parola hatırlatıcı…